Tapu devir işlemlerinde yaşanan sorunların büyümesi sonrasında yeni bir sisteme geçmeye hazırlanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilerleyen günlerde "Türkiye Tapu" uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Söz konusu uygulama, tapu işlemlerinde sıkıntılı görünen bazı uygulamaları basitleştirmeyi hedefliyor.

Son yıllarda yaşanan enflasyon sonrası gayrimenkul piyasasında büyük bir hareketlilik görülürken, özellikle büyük şehirlerde milyonları aşan nüfuslar tapu müdürlüklerinde uzun kuyrukların yaşanmasına neden oluyordu.
Devir işlemleri için haftalarca randevu alamayan vatandaşların yanı sıra, tapu alım-satım işlemlerinde dolandırıcılık hadiselerinin de artış göstermesi, bakanlık yetkililerini harekete geçirdi.

Türkiye Tapu Uygulaması Yürürlüğe Girecek
İnternet üzerinden yapılan tapu işlemlerine ek güvenlik getiriliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı "Türkiye Tapu" uygulaması için hazırlıklarını sürdürüyor.

TRT'nin haberine göre, uygulamanın 2024 sonunda devreye girmesi planlanıyor. Hedef, tapuda şeffaflık ve güvenliğin artırılması.

Mobil Ya Da Elektronik İmza Zorunlu Tutulacak

Uygulamayı kullanacak kişilerden mobil veya elektronik imza istenecek. Süreç, kişi ve mekana bağlı olmadan yürütülebilecek. Tapu işlemleri, hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanabilecek.

Uygulamanın devreye alınmasıyla; tapuda sorgulama, harç bedeli hesaplama, başvuru, iptal ve devir işlemlerinin yapılması hedefleniyor. Ayrıca tapu bağışlama, ipotek ve terkin işlemleri de uygulama kapsamında.