Tapu ve kadastro ile Takasbank ve kamu bankaları "Tapu Güvenilir Hesap" sistemini uygulamaya aldı. Bu çalışmayla 70 liralık işlem ücreti karşılığında devlet güvencesiyle tapu devri sağlanıyor, dolandırılma riski ortadan kalkıyor. Alıcı ve satıcı 70 TL'lik işlem ücreti vererek parayı bankaya rehin bırakıyor. Paranın çalınması ve sahte çıkması riski ortadan kalkıyor. Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, ''Tapu dairelerindeki en büyük problemlerden bir tanesi alım ve satım esnasında para transferi problemidir.'' dedi. Evini satacak vatandaşlarla o evi satın alacaklar arasında tapu devri sırasında yaşanan; parayı verip tapuya alamazsan, ya da tapu devrini yapıp paramı alamazsam çıkmazı bu sistemle son buluyor.

Bu Sistem Nasıl İşliyor? Tapu Güvenilir Hesap Ne?

Tetik, ''Yani alıcı ve satıcı hesap açar aslında alıcı ve satıcının tapu sürecinde işlemlerin sorunsuz, risksiz ve stressiz olarak üretmesini sağlayan hesaptır. Bu işlemi yapmanın ücreti alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 70 TL.'' dedi.

Tapu Güvenilir Hesap Hangi Bankalarda Bulunuyor?

Tetik, ''Şu an itibariyle devlet bankalarında ve İş Bankasında bulunmakta.'' dedi.

Takasbank İle Güvenilir Para Transferini Gerçekleştirmek Mümkün

Tetik, ''Ben kendi mülkümü üçüncü bir kişiye sattığımda ve bu süreci bu bankalarla işlettiğimde, benim bu sürecte sattığım,  otomatik diğer banka sistemine düşüyor. Diğer banka bu gelen bilgilere istinaden blokede tuttuğu parayı  satıcının hesabına gönderiyor. Bu işlem yaptıran dair hem alıcı hem satıcı bilgilendirme SMS gönderiyor.'' ifadelerini kullandı.

Bankalar Tapu Devri Yapıldığından Emin Olabilecek Mi?

Ufuk Tetik, ''Otomatik tapu devri gerçekleşmemesi bilgisi de eşzamanlı bankaya iletildiği zaman, alıcı olarak benim bankadaki param bloke de duruyordu. Blokeyi kaldırıyor ben istersem bankada tutabilirim istersem çekebilirim.'' şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: https://www.yoneticimakademi.com/tapu-guvenilir-hesap-sistemi-devrede