Google, yapay zekasını eğittiği için Fransa'da 273 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Şirket, yapay zekayı eğitirken Fransız haber yayıncılarına ödeme yapma ve onları bilgilendirme taahhüdünü ihlal ettiği tespit edildikten sonra 250 milyon Euro (yaklaşık 273 milyon dolar) ödemeyi kabul etti. İlk olarak Bard adıyla piyasaya sürülen chatbot'u sitelerinde kullanıyor ve içeriklerini arama sonuçlarında gösteriyor. Fransa'nın rekabet gözlemcisi Autorité de la Concurrence (ADLC) web sitelerinde yayınlanan bir açıklamada şunları yazdı:

"Google'ın Temmuz 2023'te başlattığı yapay zeka hizmeti Bard ile ilgili olarak Autorité, özellikle Bard'ın basın ajanslarından içerik kullandığını tespit etti ve yayıncılara, kendilerine ya da Autorité'ye bildirimde bulunmadan kendi kuruluş modelini eğitmelerini söyledi. Google daha sonra, basın ajansları ve yayıncılar için teknik bir çözüm önermeyi başaramadığından, söz konusu içeriğin yapay zeka hizmeti tarafından kullanımını, korunan içeriğin görüntülenmesiyle ilişkilendirdi. ilgili haklarla korunan içeriğin diğer Google hizmetlerinde görüntülenmesini etkilemeden, içeriklerinin Bard tarafından kullanılmasını devre dışı bırakma, böylece basın ajansları ve yayıncıların ücret konusunda pazarlık yapma olanağını engelleme. Bu ihlaller nedeniyle Autorité, Alphabet Inc.'e 250 milyon Euro para cezası verdi."

Google, cezayı ödemeyi kabul etmesine rağmen, cezanın operasyonlarıyla "orantısız" olduğu konusunda ısrar etti, çünkü "çeşitli yorumlara yanıt vermek için" gösterdikleri çabayı dikkate almıyor. Şirket, Google Fransa Blogunda şunları yazdı:

"Artık sayfayı çevirmenin zamanı geldiği için uzlaştık ve yayıncılarla yaptığımız çok sayıda anlaşmanın da kanıtladığı gibi, İnternet kullanıcılarını kaliteli içerik ve çalışmayla buluşturmak için sürdürülebilir yaklaşımlara odaklanmak istiyoruz. Ancak, ADLC tarafından tespit edilen ihlaller göz önüne alındığında, ceza miktarının orantısız olduğunu düşündüğümüzü de belirtmek önemlidir. Kesin bir yön öngöremediğimiz ve eylem planını tanımlamanın çok karmaşık olduğu bir ortamda, çeşitli yorumlara yanıt vermek için gösterdiğimiz çabalar yeterince dikkate alınmıyor."

Haber Kaynağı: https://www.yoneticimakademi.com/google-273-milyon-dolar-para-cezasina-carptirildi