Kira ödemelerinde EFT alınmadığını için, EFT masrafı ödememek için ‘kira’ seçeneğiyle ödeme yapanlar, kira vergisi ödememek için “diğer” seçenekle ödeme yapanlar maliyenin radarına girdi. Bu tür işlemler incelemeye alındı. Detaylar işte sizlerle...

Maliye Bakanlığı, 1 milyon 300 bin ile 2 milyon arasında olduğu tahmin ettiği, kiralık konutların elde edilen ödemeleri vergilendirme çalışmaları işlemleri sırasında, tapu kayıtları, Mernis kayıtları ve banka kayıtlarını tek tek inceliyor. Kirada evi olduğu halde gelir beyan etmeyenlerin, nüfus kayıt sistemine üzerinden inceleme yapılarak, evinde oturanın kim olduğu sorgulanıyor.

Ödemeler Takibe Alınıyor!

Para transferlerinde seçenekleri yanlış seçilmesi ya da ilgisiz seçenekle ödeme yapılması gibi sorular nedeniyle, banka transferlerinde ödeme işlemleri sırasında Kira ödemelerinde EFT alınmadığını için “kira” seçilmeye başladı. Bu tür bütün işlemler maliye tarafından incelenmeye alındı. Maliye tarafından yapılan incelemeler esnasında bazı ilgisiz ödemelerin de kira olarak gösterildiği tahmin edilerek, konu incelemeye alındı.

Maliye tarafından yapılan gerekli incelemeler sonucunda, kira ödemelerinde EFT alınmadığı için bazı vatandaşların, ödemelerini bu seçenekle yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bu nedenden dolayı bu tarz ödemeleri takibe alındı.

Konu ile ilgili incelemeleri esnasında, tapu kayıtları, Mernis kayıtları ve aynı zamanda da banka kayıtlarını bakılarak, kirada evi olan ve gelir beyan etmeyenlere, nüfus kayıt sistemi üzerinden, konutta oturanın kim olduğu sorgulanıyor. Bu tür sorgulama sonucunda ise kişilerden beyanname vermesi talep ediliyor.

Mülk Sahibi Vatandaşlara Düzenli Ödemelerde Takibe Alındı!

Maliye Bakanlığı, 1 milyon 300 bin ile 2 milyon arasında olduğu tahmin ettiği, kiralık konutların elde edilen ödemeleri vergilendirme çalışmaları işlemleri sırasında, yapılan araştırmalar sonucunda, kira gelirlerini gizlemek isteyen konut sahiplerinin banka üzerinden “diğer” seçeneğiyle tahsil edilen ödemeleri tek tek incelenmeye başladı. Yapılan inceleme neticesinde, diğer seçeneklerle yapılan tabu sahibi vatandaşlara yapılan düzenli ödemelerin tümü kira geliri olarak ele alınıyor.

2008’da yayınlanan genel tebliğe göre konut kiralarında aylık kira ödemesinin 500 TL üzerinde olması taktirde söz konusu ödemelerin banka yahut Posta ve Telgraf Teşkilatı üzerinden gerçekleşmesi gerekmektedir”