Apartmanlarda ve sitelerde ortak giderler için yönetimler tarafından aidatlar toplanmaktadır. Peki aidat ödemeyenlerin isimlerinin apartman girişlerine asılması yasal mı? Aidat borçlu listesini apartman kapısına asmak suç mu?

Apartmanlarda ve sitelerde ortak giderlerin karşılanması için apartman veya site yönetimleri tarafından aidat adı altında her ay belirli miktarda paralar toplanmaktadır. Bu aidatların miktarları ve toplanma şekli tamamen yasaldır.

Yönetimler tarafından aidat borçlusu olan kat maliklerinin borçlarını ödemeleri için zaman zaman isimleri ve borç miktarları apartman girişimlerine, panolara ve apartman kapılarına asılabilmektedir. Bu şekilde kimin, ne kadar aidat borcu olduğu açık bir şekilde ilan edilmekte ve herkes tarafından öğrenilebilmektedir.

Aidat Borçlarının Asılması Suç Mu?

Aidat borçlarının açık bir şekilde bildirilmesi ise zaman zaman yönetimler ile borçlu olan kat maliklerini karşı karşıya getirebilmektedir. Yaşanan bu sorun bazı durumlarda mahkemelere konu olabilmektedir. Bu konuda emsal olabilecek bir hukuki gelişme yaşandı.

Denizli'de bir site yöneticisi aidat borcu bulunan kat maliklerinin listesini önce WhatsApp grubundan paylaştı ve ardından da sitenin ilan panosuna astı. Panoya asılan borçlu listesinde kimin, ne kadar borcu olduğu açık bir şekilde yazıldı.

Listede adı olan bir kat maliki bu duruma önce itiraz etti ardından ise “Kişisel verilerini ifşa ettiği” iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına başvurarak site yöneticisi hakkında şikayetçi oldu.

Site Yöneticisi İçin Hapis Cezası İstendi

Savcılığa yapılan şikayet sonrasında site yöneticisinin ifadesi alındı. Site yöneticisi suç kastı olmadığını ve yönetici olarak yapması gerekeni yaptığını söyledi.

Savcılık şikayetçi olan vatandaşı haklı bularak isim ve borç miktarının kişisel veri olduğu, blok ve daire numaralarına yer vermenin de adres bilgilerinin paylaşılması kapsamına girdiği gerekçesiyle dava açılmasına karar verdi.

Savcılık tarafından dava açılmasına karar verilmesine dair iddianame hazırlandı ve site yöneticisi hakkında 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istendi.

Aidat Borçlusu Listesini Asan Yöneticiler Dikkat

Apartman ve site yöneticilerinin aidat borçlusu kat maliklerinin listesini duyurması açısından emsal olacak olan bu dava ilgiyle takip edilmeye başlandı. Bu konuda yönetici hakkında hapis cezası istenmesi ise diğer apartman ve site yöneticilerini de ilgilendiriyor.

Böyle bir durumda olan tüm yöneticiler hakkında şikayetçi olunabileceği ve onların da hapis cezası ile yargılanmasının sağlanabileceği yorumları yapılıyor. Bu konuda apartman ve site yöneticilerinin bundan sonra artık daha tedbirli olmaları bekleniyor.